یکی‌از ابزارهای نورپردازی در منازل، آباژورها می باشند که نور و روشنایی را از پائین به سمت بالا یا این که حریم پخش میکنند. آباژورها درواقع تکمیل کننده‌های لامپ‌های سقفی مانند لوسترها می‌باشند و سبب تولید تعادل در نورپردازی می شوند.
 
درواقع لوسترها و دیوارکوب‌ها فضای سقف و حریم منزل را منور مینمایند. ولی آباژورها اجزای زمینی را نورانی کرده و به آنان جلوه می بخشند. تعیین آباژور در چینش اتاق، کاری درگیر‌کننده میباشد، تنوع فرآورده هم دراین باره زیاد میباشد. البته با تعیین طرح‌های متنوع، بی‌نظمی متعددی در اطراف ساخت میگردد. درواقع شما می بایست آباژورها را با دقت به چینش هر اتاق و سبک آن تعیین نمائید تا از بی‌نظمی و ناهماهنگی دوری شود. آباژورها گونه های مختلفی دارا‌هستند که هر مورد از آنان برای یک سبک و یا این که یک فضای یگانه مطلوب میباشند.
در‌این نوشته‌علمی قصد داریم تا گونه های متعدد آباژور را معرفی کرده و به‌این مسئله بپردازیم که هر آباژور مطلوب چه جور دکوراسیونی میباشد و در هر اتاقی می بایست از چه جور آباژوری مصرف شود.
 
گونه های آباژور
 
معرفی آباژور ایستاده
 
آباژور ایستاده
یکی‌از پرکاربردترین و مهم ترین گونه های آباژور، آباژور ایستاده میباشد که مبنا‌ی آن بر روی زمین قرار می گیرد. این جور آباژورها خویش گونه های بسیار مختلفی دارا هستند و برخلاف تصور عموم که‌این گونه آباژورها صرفا در طرح‌های استوانه‌ای ساخت می گردند، آباژورهای ایستاده از نوع‌های فوق امروزی گرفته تا گونه‌های مملو‌از جزئیات و تزئینی، در بازار حضور دارا‌هستند.
نکته‌ی مهم در مورداستفاده از آباژورهای ایستاده این میباشد که در صورتی‌که طولانی تر جنبه عرض‌اندام و زیبایی آباژور مدنظرتان میباشد، می بایست سراغ نوع‌های کلاسیک بروید و در صورتی تنها سعی آن برایتان اهمیت دارااست، نوع‌های امروزی و فوق امروزی مطلوب شما خواهند بود.
 
آباژورهای کلاسیک طولانی تر ظاهری قشنگ دارا هستند و اکثر وسیع و حجیم می‌باشند. کلاهک‌های این دسته آباژورهای کلاسیک در اندازه‌های بزرگی ایجاد می‌گردد و ظاهری خوشگل به دکورا سیون خانه شما می دهد.
 
البته به عبارتی‌طور که گفتیم همت خاصی ندارد و فقط به‌تیتر‌ یک وسیله‌ی تزیینی که پاره ای هم نورپردازی دارااست، گزینه به کارگیری قرار میگیرد.
ولی آباژورهای امروزی دقیقه در نقطه‌ی مقابل آباژورهای کلاسیک قرار دارا هستند. این دسته آباژورها برای این خواسته پباده سازی ‌گردیده‌اند که یک فروغ لطیف و تأکیدی در گوشه و کنار پخش نمایند، البته خودشان در کناره‌ای با کمترین معیار خود نمایی قرار گیرند، انگار که ابداً چنین لامپی در فضای اتاق حضور ندارد. چنین نوع‌های مدرنی دارنده بدنه‌ای باریک و دقیق و رنگی سیاه یا این که سپید بوده که کمترین واحد سنجش جلب‌دقت را داشته باشند و کلاهک آنها عاری از هرگونه تزیین و نقش و نگار پباده سازی می‌گردد. به ‌نوعی می‌اقتدار آباژورهای امروزی را به دست‌های پشت پرده تشبیه کرد که هیچ حضوری ندارند البته در نورپردازی طیف وسیعی از فضای اتاق نقش دارا‌هستند.
اما این را می بایست نیز بیشتر کرد علاوه بر آباژورهای امروزی بی آلایش و کلاسیک، گونه دیگری از آباژورهای ایستاده موجود هست که دارنده ظاهری امروزی و تشکیل ‌گردیده از گونه های مختلف هندسی میباشند. در‌این گونه آباژورها معمولاً صرفا از یکرنگ به کارگیری می‌گردد تا انواع هندسی پیچیده، خویش را به‌خیر نشان دهند و جلوه‌ی زیبایی را به اکران بگذارند. چنانچه در چنین آباژورهایی که گونه های پیچیده دارا هستند، از رنگ‌های متعدد مصرف شود، سبب دل‌زدگی میگردد چون آنها به‌تنهایی نامرتب و پیچیده می‌باشند و دیگر نیازی به رنگ‌های متفاوت برای پر رنگ نشان دادنشان وجود ندارد. این گونه از آباژورها فضای خاصی را می‌طلبند و با هر مدل دکوراسیونی سازگار نیستند. بدین ترتیب قبلی از خرید و تعیین این دسته آباژورها صد رد صدً بایستی فضای منزل را و دکورا سیون آن را مدنظر قرارداد.
ولی مهمترین نکته‌ای که گونه آباژور ایستاده را در چینش از باقی اسباب منزل غیروابسته میکند، همت و زیبایی تأثیرگذار آن‌هاست. طرح‌های امروزی و کلاسیک آباژور ایستاده فضای خیلی یه خرده اشغال میکنند البته در زمان شبانه‌روز بارها و بارها آیتم به کار گیری قرار خواهند گرفت. به حیث خیلی از طراحان داخلی، یک اتاق نشیمن امروزی یا این که اتاق‌خواب امروزی، سوای حضور یک چراغ زمینی اساس ‌بلند هیچ ‌وقت بی نقص نخواهد شد.