لوسترهای کریستالی بخاطر زیبایی خاصی که دارا هستند، یک کدام از پرطرفدارترین لوسترها می باشند که شاید امروزه در هر منزل‌ای یک گونه از آن را ببینیم. ولی نکته مهمی که برای این لوسترها موجود هست این میباشد که: بایستی مدام منزه باشند تا زیبایی و جلوه خویش را از دست ندهند. در حالتی که اختلال شما پاک کردن لوستر کریستال میباشد در اینجا با نحوه درست و راحت پاک کردن آن آشنا خواهید شد.
 
لوسترهای کریستالی دست‌کم بایستی سالی 2 الی 3 توشه پاک شوند. ولی بستگی دارااست که در چه آب و هوایی زندگی میکنید. در مناطقی که گرد و خاک زیاد میباشد ممکن میباشد نیاز باشد حتی اضافه هم منزه شوند.
 
مقاله دارای ربط: 23 ترفند برای نظافت کردن بهتر و سریع خیس منزل 
 
فرایند نظافت کردن لوستر کریستال
1- گردگیری
گرد و خاک و دود منجر کدر شدن کریستال های لوستر گردیده و درخشش و زیبایی آنها‌را نادر می‌کند. برای اینکه گرد و خاک روی لوستر به یادماندنی نشوند، و بعداً زحمتتان دو برابر نشود، لازم میباشد هر یک‌سری وقت یکبار به عنوان مثالً ماهی یکبار، لوستر کریستالی را گردگیری فرمائید. بخصوص در‌صورتی‌که در جایی زندگی میکنید که گرد و خاک زیاد میباشد.
 
ولی خوشبختانه گردگیری لوستر کریستال خیلی آسوده میباشد و زیاد شما‌را به زحمت نمی اندازد.
 
فقط لازم میباشد با چوب مالامال یا این که سشوار از بالا به ذیل لوستر را گرد گیری نمائید.
 
گردگیری لوستر کریستال با چوب مالامال یا این که سشوار
اعتنا: قبلی از گردگیری در روی زمین، تحت لوستر یک ملافه پهن نمایید تا گرد و غبار باطن آن بریزید و بدون چاره نشوید بعداً کف منزل را هم پاک نمایید.
 
مقاله دارای ارتباط: پاک کردن شیشه سوای شیشه تمیز کن
 
2- برق پرتاب کردن
گردگیری و پاک کردن لوستر کریستال با سرکه و الکل و آب گرم
لازم میباشد دست‌کم سالی یکبار و حداکثر هر ساله 3 توشه لوستر کریستالی را خوب و اساسی منزه کنیم و برق بیندازیم. به مرور گرد و غبار، دود، چربی و … روی کریستال ها باقی می‌ماند و روی آن ها تولید لکه می نماید که با چوب لبریز و سشوار قابل منزه شدن نیستند و این لکه ها، موجب می‌شوند کریستال ها دیگر روشن و درخشنده نباشند.
 
در‌پی برای برق پرتاب کردن و پاک کردن لوستر کریستال هم اکنون چه لوستر وسیع باشد یا این که کوچک راهکارهایی را خواهم اعلام‌کرد.
 
مواد مایحتاج برای نظافت کردن لوستر کریستال
مواد و وسایل لازم برای نظافت کردن لوستر کریستال
سرکه یا این که الکل
آب گرم ( آب مطلقاً گرم باشد. زیرا امداد می نماید چربی و لک ها بهتر منزه شوند. )
دستمال جادویی یا این که دستمال نخی یا این که دستکش نخی
اسپری
1- نخست برق لوستر را جدا نمایید و چراغ های لوستر را در چهره قابلیت گشوده نمایید.
 
2- یک ملافه پایین لوستر روی زمین پهن فرمائید.
 
3- لوستر را با چوب لبریز یا این که سشوار از بالا به ذیل گردگیری نمائید.
 
4- روی جالامپ، و چراغ ها ( در حالتی که چراغ ها را بیرون نکردید ) با پلاستیک و کش یا این که نخ بپوشانید تا مایع منزه کننده وارد آن نشود و اتصالی نکند.
 
5- محلول پاک کننده منحصر به فرد لوستر را که مشتمل بر یک واحد سرکه و دو واحد آب گرم یا این که یک واحد الکل صنعتی و 4 واحد آب گرم میباشد را در اسپری بریزید.
 
6- این محلول را از بالا به زیر، روی لوستر اسپری نمایید. با دستمال جادویی یا این که نخی که پرز ندارد، یک کدام از یک کدام از کریستال ها را منزه نمایید.